INFORMACJA
dotycząca zasad udzielania pomocy materialnej przez Burmistrza Miasta Żywca
w roku szkolnym 2024/2025
Świadczeniami pomocy materialnej są:
I. stypendia szkolne;
II. zasiłki szkolne.
Osoby uprawnione do otrzymania pomocy materialnej:
1) uczniowie szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych,
2) słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych
– do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
3) wychowankowie publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno – wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
I. Stypendium szkolne
1) Stypendium szkolne może otrzymywać uczeń, zamieszkały na terenie Miasta Żywca, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie ( dochód netto nie może przekraczać 600,00 zł na osobę w rodzinie), w szczególności gdy w rodzinie tej występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Stypendium szkolne może być udzielane w formie:
a) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów o charakterze edukacyjnym, potwierdzonych przez szkołę,
z przeznaczeniem na: zieloną szkołę, wycieczki szkolne, wyjście lub wyjazd do kina, teatru, korzystania z obiektów sportowych, udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkołach w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, w szczególności: nauka języków obcych, zajęcia sportowe, taneczne, recytatorskie, komputerowe, muzyczne, plastyczne, techniczne, zajęcia dla dyslektyków, dysgrafików.
b) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu: podręczników lub lektur szkolnych, wydawnictw niezbędnych do procesu edukacyjnego, edukacyjnych programów komputerowych, przyborów lub pomocy szkolnych(np. plecaka szkolnego, zeszytów, stroju lub obuwia na zajęcia z wychowania fizycznego lub do praktyki zawodu – jeden komplet na semestr), pokrycie kosztów abonamentu internetowego lub zakupu komputera wykorzystywanych w celach edukacyjnych.
c) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania uczniów szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych, w szczególności dotyczących: zakwaterowania, dojazdu, czesnego.
d) świadczenia pieniężnego przyznanego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w formach wskazanych w literach a – c nie jest możliwe lub nie jest celowe.
Stypendium może być przyznane osobom uprawnionym w danym roku szkolnym na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.
Stypendium przyznawane jest na podstawie wniosku złożonego do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żywcu ul. Zamkowa 10 (pokój nr 26) w terminie do 15.09.2024 r., a w przypadku słuchaczy kolegiów, pracowników służb społecznych – do dnia 15.10.2024 r.
Wnioskodawcami stypendium szkolnego są: rodzice ucznia, pełnoletni uczeń, dyrektor szkoły.
Do wniosku winny być dołączone załączniki - dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania.
Ustalając dochód netto w rodzinie należy uwzględnić:
- wysokość wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia zawierające informację o wysokości potrąconej zaliczki
na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego,
- wysokość renty lub emerytury,
- przyznane świadczenia przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
- wysokość zasiłku dla bezrobotnych,
- świadczenia pieniężne o charakterze stałym lub okresowym, np. zasiłki rodzinne, okresowe, zaliczki alimentacyjne, wypłaty alimentów przez komornika, świadczenia opiekuńcze, dodatki mieszkaniowe itp.,
- zasądzone alimenty,
- dochód z gospodarstwa rolnego,
- wysokość dochodu osiąganego z prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 8 ust. 5-8 ustawy o pomocy społecznej,
- wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych (usług rolniczych) zawierające informacje o potrąconej zaliczce na podatek dochodowy od osób fizycznych, składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego,
- wysokość pobieranego stypendium na uczelni przez rodzeństwo ucznia,
- inne dochody osoby lub rodziny.
Uwaga!
Świadczenia z programu „Rodzina 800 plus”, „Dobry Start” - 300 zł na każde dziecko, nie są wliczane
do dochodu rodziny.
Dokumentowanie poniesionych wydatków:
1) za udział w zajęciach edukacyjnych
Zaświadczenie potwierdzające udział w zajęciach oraz imienny dowód wpłaty.
2) na zakup podręczników i pomocy do nauki potwierdzonych przez dyrektora szkoły
Faktury, bądź rachunki uproszczone, muszą być imienne na wnioskodawcę (rodzica lub pełnoletniego ucznia, obowiązują faktury z datą od 1 lipca 2024 r.). Istotne jest także, by np. plecak miał adnotację „szkolny”, a obuwie na lekcje WF – „sportowe”.
Zakup codziennej odzieży lub obuwia, umożliwiający uczniowi uczęszczanie do szkoły (np. kurtka, buty) należy do zakresu pomocy społecznej i nie może być finansowany w ramach stypendium szkolnego.
3) w związku z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania
Koszty dojazdów do szkoły i z powrotem, koszty zakwaterowania w bursie lub internacie - dotyczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
II. Zasiłek szkolny
Zasiłek szkolny jest formą doraźnej bezzwrotnej pomocy dla ucznia, który z przyczyn losowych przejściowo znalazł się w trudnej sytuacji materialnej.
Zasiłek przysługuje uczniom do 24 roku życia.
O zasiłek można się ubiegać w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Zasiłki przyznawane są na podstawie wniosku złożonego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
w Żywcu, do którego powinny być dołączone dokumenty poświadczające wystąpienie zdarzenia losowego i potwierdzające poniesienie wydatków.
Podstawa prawna:
- art. 90b, art. 90c, art. 90d, art. 90e ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.),
- Uchwała nr XLIV/326/2017 Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 26 października 2017 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Żywca (Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego poz. 5666 z dnia 26.10.2017 r.).