34-300 Żywiec ul. Zamkowa 10, tel. 33-475-70-00

Flaga Unii Europejskiej - okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle.

logo biuletynu informacji publicznej

Biofeedback

Metoda wykorzystująca mechanizm biologicznego sprzężenia zwrotnego do treningu i usprawniania pracy mózgu.

Terapia polega na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu, dzięki czemu może on nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie, np.: fale mózgowe, opór elektryczny skóry, napięcie mięśni itp. Informacje przekazywane są w formie:

  • wizualnej - np. podczas pogłębiania koncentracji na ekranie monitora powiększa się piłka lub samolot leci wyżej, w chwilach rozproszenia piłka znika, natomiast samolot obniża lot;

  • akustycznej - przyjemny dźwięk przy sukcesie, nieprzyjemny przy porażce.

  • Biofeedback nie jest alternatywną formą terapii w stosunku do farmakoterapii. W niektórych schorzeniach ją zastępuje, w innych uzupełnia.

  • Przewagą biofeedbacku jest to, że jest to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych.

  • Motorem skuteczności terapii jest silna wola i motywacja pacjenta dająca mu poczucie odpowiedzialności za wynik własnego leczenia.

  • Metoda ta wykorzystywana jest między innymi w psychologii, pedagogice, terapii, medycynie, sporcie i w biznesie.

Regulamin korzystania z Neuroterapii metodą EEG Biofeedback:

Rejestracji dziecka do Neuroterapii metodą EEG Biofeedback, dokonują rodzice w sekretariacie Poradni (osobiście lub telefonicznie).

Dziecko zapisywane jest na listę oczekujących w terminarzu zgłoszeń. Wymagane jest podanie przez rodziców telefonu kontaktowego.

Brak kontaktu ze strony rodzica w terminie 7 dni od wyznaczonego terminu rozpoczęcia terapii równoznaczny jest ze skreśleniem dziecka z listy oczekujących.

Z Neuroterapii EEG Biofeedback mogą korzystać dzieci od 5 roku życia, u których rozpoznano trudności w koncentracji uwagi, zespół ADHD, trudności w nauce.

Kwalifikacji dokonuje zespół terapeutów EEG-Biofeedback w składzie: Lidia Adamczyk- Młocek- Kierownik Działu Profilaktyki i Opieki nad Rodziną oraz psycholog.

Do kwalifikacji dziecka niezbędne są następujące dokumenty:

    • wynik badania EEG wraz z opisem do neuroterapii zawierającym protokoły treningowe (wyznaczenie punktów umiejscowienia elektrod oraz podanie fal do korygowania),

    • zaświadczenie lekarza neurologa o wskazaniu lub braku przeciwwskazań do terapii

    • wyniki badań psychologiczno pedagogicznych,

    • wyniki innych specjalistycznych badań.

Rozpoczęcie sesji terapeutycznych z dzieckiem poprzedzone jest jednorazowym spotkaniem terapeuty z rodzicami celem przeprowadzenia wywiadu oraz zawarcia kontraktu terapii.

Dziecko ma prawo do wykorzystania 25 treningów terapeutycznych w uzgodnionych z terapeutą terminach. Po zakończeniu określonej ilości treningów istnieje możliwość ich kontynuacji. Jednak, z uwagi na duże zainteresowanie tą formą terapii, kolejnej rejestracji można dokonać po upływnie minimum 6 miesięcy od daty zakończenia ostatniej sesji.

W przypadku nieusprawiedliwionego nieregularnego uczestnictwa w sesjach terapeutycznych, prowadzący ma prawo zdecydować o przerwaniu pracy metodą EEG Biofeedback.

Na pierwsze spotkanie należy przynieść ze sobą waciki kosmetyczne, patyczki kosmetyczne i sól fizjologiczną, co jest niezbędne do podłączania elektrod.

Korzystanie z terapii EEG Biofeedback w naszym Dziale jest bezpłatne.